kup teraz za 129 zł, pudło z przynętami na sandacze przepadnie za:
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Producenci
Promocje
Kategorie blog

NED RIG killer na okonie i sandacze z PZW

1
NED RIG amerykański killer na okonie i sandacze z PZW

Pierwsza polska strona dla spinningistów sandaczowo okoniowych pisząca o metodzie NED RIG - skutecznej technice spinningowej na duże jesienne okonie i tłuste sandacze. Ta metoda spinningowa jest jak Volkswagen – JEST DLA LUDU. JEST PROSTA. JEST SKUTECZNA. PO PROSTU WYMIATA I NIE WYMAGA BYCIA PRO.

 

Ned Rig w USA jest obecnie jedną z najpopularniejszych finezyjnych metod łowienia bassów i walleye. Skoro działa w USA, to działa też w PL, tylko mało kto go stosuje, poza mną, jest kilkunastu zapaleńców w kraju, nie więcej na ten moment. Ned jest łatwy w użyciu, kusi większość drapieżników na łowiskach PZW i gdy inne przynęty zawiodą, to gumy neda dają dużą szansę na otwarcie wody, czemu? Przecież wiesz, nowa atrakcyjna dziewczyna na dyskotece zawsze przyciąga wzrok wszystkich facetów.

Ned'a możesz stosować na każdej wodzie na jeziorach, rzekach i stawach. Ned Rig to także świetna metoda, która sprawdza się doskonale w wodzie zimnej, gdy ryby po prostu są przyklejone do dna i niechętnie współpracują, akurat masz szansę się przekonać zanim lód na dobre skuje lustro wody - chyba, że czytasz to latem, to nie było tematu XD.
 

Co to jest Ned Rig?

W języku angielskim RIG to po prostu węzeł / zestaw, więc Ned Rig jest to węzeł lub jak wolisz zestaw Ned’a, od imienia wędkarza Ned'a Kehde, który opracował tą metodę: przynęty, zbrojenie i technikę prowadzenia. Dlatego w skrócie będziemy łowić na Ned’a. Czasami nazywa się go finezyjnym zestawem ze Środkowego Zachodu Midwest Finesses, jeśli zechcesz zgłębić temat, w/w hasło kluczowe otworzy dla Ciebie świat NED RIG dzięki google.com. Zestaw Ned'a składa się z lekkiej główki jigowej w stylu grzybka lub walca połączonej z charakterystyczną przynętą np. wylewana przeze mnie pijawka fat mama. Jest uważana za bardzo finezyjną technikę, ponieważ zazwyczaj łowi się nią wykorzystując wędki w klasie light, łowiąc żyłką lub plecionką 8-14lb.

1 arrow pointExtra Tip: Lekkie zbrojenie (główki 1,5 - 3g) nadaje tym tej finezyjnej metodzie bardzo realistyczną akcję w wodzie.

W USA jest to dobrze znana jako technika łowienia bassów, ale w naszych europejskich warunkach jest bardzo skuteczna na okonia, pstrąga i sandacza.  

Z czego składa się zestaw Ned Rig

Ned Rig składa się z główki jigowej w formie walca lub grzybka, która jest uzbrojona w imitację robaka lub jakiś inny rodzaj miękkiej przynęty, np. imitacja pijawki, zwykle są to przynęty „mięsiste”, które same w sobie ważą ok 3-7g, dzięki temu mogą być też lekko zbrojone aby jak najbardziej naturalnie pracować w wodzie i są jednocześnie bardzo "lotne" szczególnie gumki typu stinger.

Ned Rig: przynęty NED na polskim rynku

Obecnie na rynku europejskim dostępnych jest wiele przynęt pod Ned'a. Tutaj znajdziesz ręcznie wykonane w naszej niewielkiej manufakturze przez rybadnia, zawsze można się dogadać co do koloru :) na dany zbiornik czy zawody.

Ned Rig: Najlepszy kolor przynęty

Osobiście lubię kolory naturalne, motor oil, fiolety, odcienie uklejkowe czyli szarości, brązy, kolor dyni, szczególnie w wodzie czystej. Jednak w sytuacjach, gdy woda jest mętna, wybieram jaskrawe kolory np. biały, seledyn, róż. Na pstrągach i kleniach bardzo sprawdzały mi się tłuste pijawy w kolorze czarnym, szczególnie w okresie zimowym kiedy woda była bardzo czysta. 

Ned Rig: praca przynęty pod wodą

Poniżej zobaczysz pracę jednej z moich gum pod Ned'a, jest to imitacja tłustej pijawki. Wszystkie moje gumy wylewam z pływającego plastisolu extra soft nie zawierającego ftalanów. Dzięki czemu praca jest bardzo naturalna a przynęta chętnie merda ogonkiem ku górze prowokując drapieżniki do ataku.

1 arrow pointExtra Tip: Silikon z którego wylewam gumy pod Ned'a jest pływający i nieobciążona przynęta unosi się na wodzie, dzięki czemu w wodzie działa bardzo realistycznie, naturalnie. A gdy zestaw spoczywa na dnie, pozostaje w pozycji wertykalnej, naśladując żerującą rybę, minoga lub raka w pozycji obronnej co prowokuje drapieżnika do ataku.

Ned Rig: dobór wędki i kołowrotka 

Spinning lub casting, wg upodobania. Ja osobiście preferuję wędki o akcji fast / fast-moderate i c.w. do 15g, w połączeniu z plecionką 10 lub 14lb, którą łączę z przyponem fluorokarbonowym, ale często też sięgam po żyłkę 0,18 do 0,23 w zależności od tego na jaką rybę się na stawiam i w jakich warunkach łowię. W tym zestawie wolę łowić na plecionkę niżeli żyłkę ponieważ plecionka zapewnia mi bardzo wysoką wrażliwość na brania a niewidoczny fluorokarbon pozwala mi zaprezentować przynętę bardziej naturalnie.

1 arrow pointExtra Tip: Osobiście pod Ned Rig używam wędek:

ZEMEX BASS ADDICTION CASTING 5-25G

SEIKA COUGAR 10G

SHIMANO TECHNIUM (zajebyyyyysty kijek za te pieniądzie, polecam kochani serdecznie!)

SEIKA R18 TIGER 3,5-28G

ZEMEX BASS ADDICTION 3-12G

Używam klasycznego kołowrotka jakiego użyłbym łowiąc okonie lub sandacze. Wybieram rozmiar 2 lub 3k. Przynęty nie dają dużego oporu, ważą około 5g, nie zbroi się ich także ciężko więc nie musi być to młynek który zniesie wszystko. Jeśli szukasz budżetowego młynka - zobacz select nitro, daiwa prorex lt. Bardzo fajnym kołowrotkiem będzie Daiwa Regal. Co do wędek zauważ, że na rynku jest wiele wędek znacznie tańszych od w/w, warto się rozejrzeć i skorzystać z google.

Ned Rig: Jak i kiedy łowić tą metodą

Wielką zaletą zestawu Ned’a jest jego wszechstronność. Jest to prosta technika dająca efekty nad wodą.

Jednym z najpopularniejszych sposobów łowienia zestawem Neda jest zarzucenie go i po prostu opuszczenie go na dno. Gdy przynęta znajdzie się na dnie, po prostu powoli podnieś końcówkę wędki do góry, aby przynęta ciągnęła się wzdłuż dna.

Od tego momentu, jeśli wydaje się, że ryby nie reagują, możesz zacząć kombinować. Zacznij od odbicia przynęty od dna poprzez szarpnięcie szczytówką wędki w górę.

Oprócz podskakiwania przynęty, spróbuj lekko potrząsnąć przynętą nadając jej pracę z nadgarstka (fajnie jak masz krótki dolnik, to ci pomoże). Po podbiciu pozostaw przynętę na kilka sekund  na dnie i potrząsaj nią jeszcze przez kilka sekund, a potem pozwól na kilka sekund np. 5 pozostać jej zupełnie w bezruchu i zacznij rutynę od nowa. To bardzo naturalnie wyglądająca prezentacja, która może być naprawdę skuteczna, gdy okoń, pstrąg lub sandacz nie są zbyt aktywne na łowisku.

Kiedy warunki stają się naprawdę trudne, spróbuj jeszcze bardziej zwolnić opad i prowadzenie. Ned to doskonała opcja do łowienia w trudnych warunkach, takich jak ultra czysta lub zimna woda. Zostaw przynętę nieruchomo na dnie, nazywa się to "deadsticking", a ja to nazywam kiszeniem ogóra i oznacza, że pozwolisz robakowi siedzieć nieruchomo przez długi czas.

Te długie okresy bezruchu przykuwają uwagę leniwego drapola, ponieważ patrzenie na przynętę nie wymaga wiele energii, a czasami to jedyna rozrywka jaką można sobie zafundować. Natomiast nagłe podbicie takiej przynęty bardzo często wyzwala błyskawiczną reakcję, której nawet najbardziej ospały drapieżnik nie może kontrolować i następuję atak. 

Śledząc amerykańską prasę często spotykałem się ze stwierdzeniem, że jest to metoda typu „do nothing rig” czyli połóż na dnie i nic nie rób, ale istnieje jednak kilka technik, które mogą pomóc w złowieniu większej ilości ryb i każda z nich może być świetnym sposobem na zachęcenie ryby do ataku.

Najważniejsze jest aby eksperymentować i szukać własnych sprawdzonych technik prowadzenia, co wynika z godzin spędzonych nad wodą.

1 arrow pointExtra Tip: poniżej dzielę się tymi metodami prowadzenia, których używam.

Finezyjne podszarpywanie

Bardzo zbliżona do klasycznej metody jigowej technika prowadzenia, znana większości wędkarzy Ultralight. Ta technika „żre” kiedy ryby żerują agresywnie. Zarzuć zestaw, pozwól opaść gumie na dno ale podczas opadu nadaj szczytówce finezyjnej pracy, aby dodatkowo przynęta dostała animacji w trakcie opadu. Gdy przynęta znajdzie się na dnie, po prostu potrząśnij szczytówką, zredukuj luz na lince ściągając go delikatnie w swoją stronę i powtórz. Możesz wypróbować różne głębokości w zależności od tego, gdzie trzymają ryby, wtedy po prostu jigujesz, czyli nie schodzisz do dna a podbijasz na głębokości, na której namierzyłeś ławicę np. okoni. Czyli jeśli namierzyłeś ławicę np. na głębokości 3m to jigujesz w zakresie miedzy 2,5m a 3,5m aby zaprezentować przynętę tam gdzie są ryby.

 

Na obrażonego

To prowadzenie jest ekstremalnie proste i równie skuteczne. pobieranie jest proste, ale skuteczne. Zarzuć Ned Rig, gdy znajdzie się na dnie, umieść wędkę na godzinie trzeciej i powoli przeciągnij przynętę do siebie. Pamiętaj aby kasować luz na lince gdy ciągniesz ją swoją wędką. To jedna z moich ulubionych metod na łapanie wybrednych okoni i sandaczy, szczególnie od września aż do wiosny.

  

 

Opad / Podbicie

Najbardziej klasyczna metoda spinningowa. Łowienie z opadu. Ta metoda odzyskiwania jest bardzo podobna do techniki przeciągania. Po rzucie trzymaj szczytówkę wędki na godzinie piątej przed sobą a kiedy przynęta opadnie na dno, podbij przynętę szczytówką (np. do godziny 3) kasując jednocześnie luz na lince, możesz też podbić obracając dwukrotnie, jednokrotnie rączkę kołowrotka, albo połączyć to w kombo i podbić jednocześnie szczytówką i podkręcić korbką, a następnie zatrzymaj się, aby przynęta opadła do ponownie na dno, jednocześnie potrząsając wędką. Powtarzaj tę czynność aż do skutku.

 

Jednostajne prowadzenie + delikatne drganie szczytówki

Nie potrzeba zbyt wielu szczegółów do tego prowadzenia. Zarzuć i trzymaj szczytówkę na godzinie między 2 lub 5 i powoli obracaj uchwyt kołowrotka z umiarkowaną prędkością. Możesz również poprawić swoje szanse na sukces, dodając kilka drgań szczytówką i przerwij prowadzenie po takim drganiu na chwilę, potem powtórz. 

 1 arrow pointExtra Tip: Prowadzenie przynęty na kiszonego ogóra a.k.a. w/w deadsticking

Zarzuć, zostaw na dnie, niech się kisi w miejscu przez jakiś czas, np. 1 minutę, w tym czasie może lecz nie musi nastąpić branie, przestaw przynętę obrotem korbki i ponownie zostaw. Możesz w tym czasie czytać R.A.P.R. XD.

 

Najlepsze miejsca do łowienia na Ned’a:

  • Czysta woda
  • Baseny przy śluzach
  • Wodne trawy (pamiętaj o hakach offset aby eliminować zaczepy)
  • Między kamieniami
  • W nurcie

1 arrow pointExtra Tip:

Łowiąc najlżejszą główką jigową i łowąc nią wolno sprawisz, że drapieżnik nie będzie w stanie się oprzeć.

Zestaw Ned to uniwersalna, finezyjna technika łowienia, która zapewni branie w trudnych warunkach. 

Jeśli jeszcze nie łowiłeś tą metodą, musisz spróbować. Ta metoda skusi okonia, sandacza, szczupaka, klenia i pstrąga. 

Komentarze do wpisu (1)

3 kwietnia 2023

Недавно , нужно было заказать Печати . По совету знакомых по работе которые уже пользовались услугами фирмы tender-office.ru решил и я позвонить им. Сразу скажу мне очень понравилось,я не разочаровался. Стоимость вышла та, что и обговаривали с менеджером, я остался очень доволен и теперь всем их рекомендую, да и в целом, цены в печатнике божеские. Вообщем, рекомендую!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl